Annak ellenére, hogy magyarországi szakemberek többnyire pedagógiaként, némely meghatározása szerint pedig ezen belül is reformpedagógiai irányzatként határozzák meg, a publikációk jelentős hányadában módszerként, művészetpedagógiai módszeregyüttesként jelenik meg. Valemennyi megközelítésmód megegyezik azonban abban, hogy középpontjában a cselekvésen, ezen belül is elsősorban a dramatikus cselekvésen keresztül megvalósuló tanulás áll.
Kaposi László definíciója szerint: a dráma olyan csoportos játéktevékenység, amelynek során a résztvevők képzeletbeli (fiktív) világot építenek fel, majd ebbe a képzeletbeli világba szereplőként vonódnak be. A fiktív világon belül ugyanakkor valós problémákkal találkoznak, s ezekből a találkozásokból valós tudásra és tapasztalatra tesznek szert. Annak ellenére azonban, hogy a dráma a színház eszköztárát alkalmazza, a drámapedagógiai tevékenység a nevelés folyamatát hangsúlyozza, amelynek nem feltétlen velejárója a résztvevők által közönség előtt bemutatott előadás.
Vannak zeneovódák, ahol ezt a módszert alkalmazzák. 3-6 éves korig a zenei képességfejlesztést, a mondóka és daltanulást kötik össze a drámapedagógiával. Ritmushangszereket, jelmezeket, különböző kellékeket alkalmaznak, egy-egy témához, pl. télapó, karácsony, ősz, tavasz, állatok. A gyermekek kedvelik, aktív résztvevői lesznek a foglalkozásnak, könnyebben tanulják meg a dalokat, mondókákat, ha cselekvéshez van kötve.
Kukkants be ide / szintén az Én blogom /:
www.kreativjatekok.blog.hu
Drámapedagógia+zeneovi
2007.11.22. 18:29 gyongyi73
Szólj hozzá!
Címkék: módszer pedagógia drámapedagógia zeneovóda kaposi lászló
A bejegyzés trackback címe:
https://fejlesztomodszerek.blog.hu/api/trackback/id/tr48238553
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek